PDA

Zobacz pełną wersję : wentylator od chłodnicy cały czas chodzi.



sledzik
24-05-11, 23:30
Witam serdecznie jako nowy użyszkodnik :)

Kupiłem hanię 5g sedan z silnikiem D13B2 i objaw był taki, że po chwilowym postoju gotował się silnik.

pomyślałem - zapowietrzony układ, spuściłem wszystko, zalałem na nowo, odpowietrzyłem.... nie pomogło.

po paru godzinach zauważyłem że niezależnie od temperatury, nie działa w ogóle wentylator od chłodnicy.

Po oględzinach znalałem wtyk okrągły 2pin wiszący luzem, odpowiadające mu gniazdo znalazłem tam gdzie zaznaczyłem na fotce - zaraz pod aparatem.
http://img641.imageshack.us/img641/5254/1505069777.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/641/1505069777.jpg/)



Po włożeniu wtyku wentylator OŻYŁ.

sęk w tym, że teraz niezależnie od temperatury, gdy tylko przekręce kluczyk na zapłon (niezależnie czy silnik włączony czy wyłączony) ten po chwili sam sie załącza i non stop chodzi.

czujnik od wskazań temperatury na deskę działa ok, termostat na wężu od chłodnicy padł czy coś innego ?



Drugie pytanie - od czego jest czujka mniej wiecej tam gdzie zaznaczyłem - to sonda lambda ? mam to odłaczone (honda w gazie 1gen) i nawet nie wiem gdzie szukać czegoś co można z tym spiąć :(

Sasz
25-05-11, 15:33
Drugi czujnik to lambda, kostka powinna znajdować się tam gdzie ta od wentylatora.
Może gazowniki coś pochrzaniły.

sledzik
25-05-11, 16:43
mały update - wentylator na zimnym silniku nie działa, załącza się po paru minutach (ok 1/3 skali) i grzeje aż do pełnego wychłodzenia silnika (czyt. póki go nie zgasze i pare godzin postoi).

jak sprawdzić czy czujnik jest ok ?



i odnośnie sondy lambda - czy w instalacji gazowej jest wymagana ?

vnv_nation
25-05-11, 17:19
Czujnik kupowalem do siebie jakis czas temu bo mi nie zalaczal wentylatora wcale - kosztowal 28zl. W naszych hondach tylko on odpowiada za wlaczanie wentylatora o okreslonej temperaturze wiec wymien go po prostu. Jak nie wiesz gdzie ten czujnij to moge zrobic fote i ci przesle. Co do sondy i czy jest wymagana.. zalezy jaka masz instalacje, ale jesli masz napewno d13 wiec motor gaznikowy wiec zadnego sterowania komputerem tam nie ma to sonda nie jest wymagana.. tam lpg reguluje sie tylko na srubki.

sledzik
25-05-11, 18:23
ogólnie silnik jest d13b2 + głowica D15b7 (miało być na odwrót jak go kupowałem, ale trudno...za te pieniądze.. byle jeździło).
tak czy siak jest to gaźnik i to bez elektroniki, instalacja gazowa też zna epokę lodowcową i chodzi dobrze, więc chyba sonda jej nie potrzebna :P


na wszelki wypadek wrzuć fotkę tej czujki tu albo na maila tswcrew[_at_]gmail.com żebym był na 100% pewny.

sledzik
26-05-11, 18:04
mam prośbę

powiedzcie mi czy jest jeden czy dwa czujniki o wentylatora i jak on wygląda (chce go kupić w 4cars.pl)

rozumiem że kabelek idzie z jednej strony od bloku, pod aparatem(czy tu jest czujka) a z drugiej do termostatu (czy tu jest czujka ) ?

rooter666
27-05-11, 10:57
Czujnik wentylatora masz w obudowie termostatu
http://www.civic5g.pdg.pl/foty/wym_term/ter_2.jpg

sledzik
10-06-11, 00:57
Ok, staram się ogarnąć temat.
w termostacie na 100% nie mam żadnego czujnika, odchodzi z niego tylko jedna wiązka kabli i nawet nie ma miejsca na czujke.

-----edit---
doczytałem i wiem :)

czyli tak - pod aparatem zapłonowym mam 2 czujki
jedna ma 1 przewód czarny i podobno służy do wskazywania temp na deskę.
pod nią jest drugi - na 2 przewody i to on wskazuje temp dla kompa i wentylatora ?
czy jest tylko 1 model tej czujki i mogę brać w ciemno na allegro ? czy lepiej wykręcić i szukać takieog samego ?

rooter666
10-06-11, 10:22
Ok, staram się ogarnąć temat.
w termostacie na 100% nie mam żadnego czujnika, odchodzi z niego tylko jedna wiązka kabli i nawet nie ma miejsca na czujke.

jak odchodzi wiązka to właśnie od czujnika bo nic innego tam nie ma, najlepiej pokaż fotke swojego silnika i termostatu.

sledzik
10-06-11, 11:42
Spojrzałem w lepszym świetle i wnioski :
- z termostatu nie wychodzą żadne kable, jest tylko podpięta chyba jakaś masa (w kabelki z wsuwką która wchodzi pod jedną ze śrub, poza tym zero innych kabli.

silnik ma na bloku D13B2, wstawiony jest zamiast D15B7 do sedana z 92roku.
1http://img268.imageshack.us/img268/2958/1081783.jpg
zdjęcie silnika.

fotę obudowy termostatu i czujek w bloku dodam jak wróce do domu po 16

sledzik
20-07-11, 22:21
Wznawiam temat.

Zamówiłem od Ralf-a używany dobry czujnik, wkręciłem.... - I JEST TO SAMO...

obserwując śrubkę od odpowietrzania układu chłodzenia zauważyłem że >

jak jest wyłączony wentylator - woda normalnie przepływa i robi sie gorąca, aż się zagotuje.

jak jest podłączony wentylator - termostat się otwiera na kilka sekund po odpaleniu silnika i woda wypływa, chwilę potem uruchamia się wentylator (i już nie wyłącza) i woda przestaje wypływać, potem po paru sekundach znów zaczyna i przestaje i tak w kółko (czyt - termostat się otwiera na kilkanaście sekund, potem na kilka zamyka i znów otwiera i tak w kółko).


Raczej mała jest szansa żeby to był drugi uszkodzony czujnik..... jak nie czujnik to co ?

vnv_nation
21-07-11, 08:10
Termostat?