PDA

Zobacz pełną wersję : klimatyzacja



carlos
12-02-07, 17:32
witajcie!
od razu zaznaczam, że przebrnąłem przez szukajkę i nie znalazłem tego czego szukam.
Otóż mam d14a4 z klimą i teraz, spotkałem się u mechanika z opinią iż należy jeździć z klimą włączoną również w zimie... że niby smarowanie lepsze podzespołów itd. wiadomo w lecie jeżdżę bo nie sposób wytrzymać a w zimie...? wiadomo że nie ... i teraz jeździć czy nie czy rzeczywiście należy co jakiś czas włączać klimę aby się przesmarowały rzeczy...?

pozdrawiam
carlos

vqa
12-02-07, 17:37
To prawda, powinno się włączać od czasu do czasu klimę zimą.
Po całym obiegu rozprowadzany jest olej, a to trzyma ją w lepszej kondycji ;)

ppm702
12-02-07, 17:38
włączać, bo wałek sprężarki jest uszczelniany olejem. jak nie będziesz włączał co jakiś czas to gaz Ci ucieknie

carlos
12-02-07, 17:49
włączać, bo wałek sprężarki jest uszczelniany olejem. jak nie będziesz włączał co jakiś czas to gaz Ci ucieknie

dzięki
oto mi chodziło..

carlos

_Qba_
12-02-07, 18:00
nalezy wlaczac tylko problem w tym, ze przy temperaturze ponizej kilku st C sie nie zalaczy :/

seawater
12-02-07, 18:02
Oczywiście WŁĄCZAĆ. Chociaż raz na tydzień. Olej sprężarkowy rozprowadzany jest wtedy wraz z czynnikiem roboczym po całym układzie. Bez tego pojawia się możliwość zatarcia sprężarki. Poza tym włączona klimatyzacja zapobiega parowaniu szyb w samochodzie, a przy odpowiednio nastawionym ogrzewaniu (chociaż wiadomo, że na krótkich dystansach w niektórych Hondach ciężko o ciepło we wnętrzu :d ) można otrzymać z nawiewów komfortową temperaturę nawet teraz, zimą.

Pozdrawiam.

Wally
12-02-07, 18:56
Ok to jeszcze napiszcie czy klima (sprezarka) wlacza sie dopiero powyzej 6stC czy moze to wentylator skraplacza ma takie zabezpieczenie ?? Chodzi mi o to czy wlaczanie przycisku klimy przy -10 stC faktycznie wlacza klime czy nie ??

seawater
12-02-07, 19:41
Wentylator skraplacza??? Wentylator skraplacza nie ma tu nic do rzeczy ;)
Sprężarka może się przy ujemnych temperaturach nie włączyć, jeśli termostat umieszczony na parowniku (nie na skraplaczu - skraplacz nie ma termostatu) "stwierdzi", że parownik może ulec oblodzeniu. W Civie nie mam co prawda klimy, ale w Mercedesie (staaaaaara 190-ka) załącza mi się przy minusie na dworze. Generalnie skraplacz jest w obudowie z której co prawda jest wyjście na powietrze atmosferyczne (odpływ kondensatu pary wodnej) ale sama obecność silnika w jego pobliżu, a co za tym idzie temperatura pod maską wyższa niż na zewnątrz powinna wystarczyć do załączenia sprzęgła sprężarki.

Nie jestem też pewien, czy olej sprężarkowy uszczelnia jej wałek... ?? Olej jest bardzo higroskopijny więc gdyby rzeczywiście miał uszczelniać, tzn, że miałby z jednej strony kontakt z czynnikiem chłodzącym, a z drugiej z powietrzem atmosferycznym. Powietrze atmosferyczne + olej = wilgoć w układzie = przyspieszone zużycie osuszacza = klima działa jakby chciała a nie mogła/nie działa.

_Qba_
12-02-07, 19:41
u mnie nie wlacza klimy i tak chyba jest

seawater
12-02-07, 19:49
_Qba_ może po prostu gaz ci uciekł??? W ciągu roku ubywa ileś tam % czynnika co jest całkiem normalne i z tego powodu zabezpieczenie ciśnieniowe nie pozwala się sprężarce załączyć. (Nie można wykluczyć, że to u mnie w mietku coś jest skitrane :d )

_Qba_
12-02-07, 19:51
no raczej nie. kiedys byl o tym temat. klima byla nabijana chyba we wrzesniu. jak sie auto rozgrzeje to sie czasem zalaczy. jak bylo cieplej to bez problemow wszystko chodzilo.

[ Dodano: Pon 12 Lut, 2007 ]
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=10259

rafik1984
12-02-07, 20:01
Witam dołacze sie z ciekawostką tzn moj staruszek ma vectre b+ z klima manualną juz prawie 5latek w zimie nigdy jej nie włącza a w lecie jezdzi z nią prawie na okrągło i nic sie nie dzieje klima działa szybko i tak ze w srodku jest bardzo chłodno.Zaznaczam ze nigdy nikt zeden mechanik sie do klimy nie dotykał. Ja wychodze z załozenia ze jak cos działa sprawnie,dobrze i tak jak powinno to lepiej zeby nasi domorosli dłubacze sie nie dotykali. Pozdr

carlos
12-02-07, 22:44
Witam dołacze sie z ciekawostką tzn moj staruszek ma vectre b+ z klima manualną juz prawie 5latek w zimie nigdy jej nie włącza a w lecie jezdzi z nią prawie na okrągło i nic sie nie dzieje klima działa szybko i tak ze w srodku jest bardzo chłodno.Zaznaczam ze nigdy nikt zeden mechanik sie do klimy nie dotykał. Ja wychodze z załozenia ze jak cos działa sprawnie,dobrze i tak jak powinno to lepiej zeby nasi domorosli dłubacze sie nie dotykali. Pozdr

Cieszę się, że podzieliliście się ze mną tyloma uwagami.. u mnie mimo ujemnej temperatury klima się włącza ... z tym że zawsze włączam klimę na rozgrzanym silniku:) nie używałem jej od dobrych kilku miesięcy i wygląda na to że działa..:) wszystko się załącza :)
dzięki za info...:)
carlos