PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny AFR...



typeR
26-04-05, 15:08
Własnie wrociłem z pomiaru AFR i wyszły bardzo dziwne rzeczy. Kiedy włącza sie VTEC robi sie sucho - AFR skacze na 13.8 i chwile potem zalewa go i do odcinki AFR oscyluje w okolicach 11.7 - 11.8 :? :| Czy ktos ma jakis pomysł dlaczego tak sie dzieje i w jaki sposob mozna zdiagnozowac przyczynę?

Silnik B16A2 EK4 2000 rok, dolot+kolektor+wydech...

Dzieki

Cobweb
26-04-05, 15:18
tak sobie mysle ze skoro normalny AFR jest koło 14,7 to 13,8 nie jest tak źe (jest więcej mocy) kidyż ziomy mówiły ze dobrze jest koło 12,6 ale niżej koło 11 to chyba nie dobrze moze coś z emulatorem sondy :roll:

krystianITR
26-04-05, 16:22
Musisz to wystroic :D
Ja przed strojeniem mialem UWAGA !!!
1-3tys RPM 10 AFR
3-5500 około 11.5
Po VTEC-u 14 AFR
8-9500 11 AFR
Jesli masz taki co podajesz trzeba to wystroic
Ale moze byc problem z sonda lub jakas przyczyna z 43 błedu!!
I wystroic do 12.5-12.8 w calym zakresie obrotow i bedzie git

typeR
26-04-05, 16:42
Na razie nie mam czym wystroić :( Ale przy moich niewielkich modach ECU powinien sobie dobrze radzic... Chciałbym najpierw odnalezc przyczyne, zlikwidować ją, a dopiero jak auto bedzie sprawne ewentualnie wtedy dostroic (jak kupie jakis piggy back). No panowie, Brainstorming :)

BTW Checkengine sie oczywiscie nie pali.

adamez
26-04-05, 18:27
A sprawdzałeś kody błędu w ECU spinaczem ?

PAT
26-04-05, 20:08
oj janku szkoda wielka wykrakalem ze to AFR sie za tym wsztystkim stoi, sprawdz czy nie ma bledow albo udaj sie gdzies gdzie sie tym zajma... :sad:

Peter
26-04-05, 20:11
Lepszy zły AFR niż mialopby sie okazac, że kupiony kolektor jest z dupy... Yanek ogarnij SMT bedzie przyszłościowo, albo olej to i kup odemnie koło zamachowe :)

PAT
26-04-05, 20:28
kup odemnie koło zamachowe
cos slabo sprzedajesz to kolo...kiepski z ciebie handlowiec, ja wszystko sprzedalem co mialem :) hehehe

Smt6 to podstawa, ale najpierw znajdz przyczyne co i jak a potem zaloz swinke dopiero...

Pati
26-04-05, 21:33
zamach jest już prawie sprzedany więc nie puszczaj go na lewo i prawo :D kolejka jest ;)

typeR
26-04-05, 22:12
Wiem ze SMT/Apexi zalatwiloby sprawe, ale jednak chcialbym najpierw zdiagnozowac przyczyne i naprawic to, co jest nie tak, zeby za jakis czas nie miec niespodzianek :) Mam jeszcze kilka pytan...

1. Czy jezeli nie wywala mi checkengine jest szansa ze na samodiagnostyce wyjdą jakies bledy, bo jeszcze tego nie sprawdzałem (moze zrobie to dzisiaj...)
2. Czy zasniedziałe kable (jezeli bym mial takie) mogą nie wyrabiac na wyzszych obrotach i powodowac to, ze mieszanka sie kiepsko spala?
3. Czy "kiepska masa" na silniku moze powodowac "szaleństwa mapsensora" ;) ?Zauwazylem, ze przewody masy sa ostro zasniedziałe...

To tak na szybkosci co mi przychodzi do glowy i co mozna sprawdzic w warunkach "domowych"... moze jeszcze jakies sugestie?

LIO
26-04-05, 22:24
dla najwiekszej mocy to AFR z przedzialu 12,6-13,1
11,7-11,8 to faktycznie cienko. Moze w swiece dobre i przewody zainwestowac.

Pati
26-04-05, 22:36
dobre przewody to nowe oryginały...
przewody masowe o dziwo dodają mocy. widziałem już kilka takich testów.

typeR
26-04-05, 23:10
Swiece wymienione 2 miesiace temu na NGK dedykowane oczywiscie do B16A2 (do A1 idą o stopien zimniejsze). Co do kabli to nie wiem w jakim sa stanie... trzeba bedzie potestowac na pozyczonych ;) Wracając do masy - ile jest "mas" na silniku? Wiem o dwóch.. czy są jeszcze jakies? Przejade sie jutro i kupie cały zestaw.

EDIT: Na jedno z pytan juz sobie odpowiedzialem ;)


Po rozpoznaniu pewnych usterek (nie wszystkie usterki powodują wywołanie awaryjnego trybu pracy), urządzenie sterujące uruchamia awaryjny tryb pracy i zastępuje sygnał z czujnika zaprogramowaną wartością domyślną.

Pati
26-04-05, 23:20
są zestawy drutów masowych i jest to całkiem pokaźny komplet kabelków...

Adam R.
27-04-05, 01:19
A wymieniales filtr paliwa przy wymianie rozrzadu :?:

typeR
27-04-05, 01:33
A wymieniales filtr paliwa przy wymianie rozrzadu :?:
tak

Adam R.
27-04-05, 01:37
ciekawe czy lekko zapchany wtrysk da w jakis sposob sygnal do ECU ze jest cos nie tak :?:

rem36
27-04-05, 08:58
no ale benzy jest zaduzo wiec chyba wtryski maj dobra przepustowosc....
moze ktorys z czujnikow od doboru mieszanki wali w ch troche, a moze masz starte krzywki na wałku i nie dostaje wystarczajaco duzo powietrza na wysokich... chociaz przy twoim roczniku to malo prawdopodobne.

Peter
27-04-05, 11:23
zamach jest już prawie sprzedany więc nie puszczaj go na lewo i prawo :D kolejka jest ;)

Fakt! Zapomniałem o Twoim ziomku :)

adamez
27-04-05, 18:41
Zrób samodiagnostykę, jeśli będziesz miał kod 43 to oznacza problem z układem paliwa a najpewniej złą sondę lambda.

Często powodem dziwnych AFR jest padnięta sonda lambda która wysyłka dziwne informacje do ECU. Możesz też to sprawdzić inaczej, na rozgrzanym silniku odepnij wtyczkę lambdy i zmierz tam napięcie, jeśli ~ 0,6 V to jest ok, jak znacząco inne to masz problem z lambdą.

Schumacher
27-04-05, 21:26
a czy takie odepniecie wtyczki od sondy niezerobi jej krzywdy? czytalem cos kiedys ze odlaczenie sondy na wlaczonym silniku moze cos namieszac -- niewiem nietestowalem :)

LIO
27-04-05, 21:52
TypeR ma problem, bo zlacze samodiagnostyki w modelu po 99 to juz nie jest takie ladne jak do tej pory wszyscy znali. Jest jakies 16pinowe :shock:

typeR
28-04-05, 01:12
No wlasnie :( Trzeba bedzie sie przejechac do ASO i podpiac do komputera. Dam znac jak bede wiedzial co i jak.

lukiasz
28-04-05, 01:27
No wlasnie :( Trzeba bedzie sie przejechac do ASO i podpiac do komputera. Dam znac jak bede wiedzial co i jak.

to az niepowazne jest wez cos poczytaj wykombinuj bo nie ludzkie bylo by ciagle jezdzenie do aso na sprawdzenie bledow .. bez sensu jzu nie lubie obd2 :?

typeR
28-04-05, 12:14
...bo nie ludzkie bylo by ciagle jezdzenie do aso na sprawdzenie bledow...

Przeciez hondy sie nie psują :wink: Dzwoniłem do ASO... 50 PLN NETTO taka przyjemnosc kosztuje:evil: :evil: :evil:

Pawel
29-04-05, 13:47
Ja ostatnio w AutoWitolin na Grochowskiej placilem 40 zł :)

PS: ile kosztuje sprawdzenie AFR i gdzie to robiles??


Pozdros...

typeR
30-04-05, 09:43
Przed chwilą wróciłem z samodiagnostyki w Honda AutoWest. Jest dobra wiadomość i zła... dobra to taka, ze nie ma zadnych blędów, a zła to taka, ze nie ma zadnych blędów ;) i dalej nie wiem co jest przyczyna mojego AFR. Chciałem jeszcze napisać, ze Honda AutoWest to chyba jedyny ziomowy ASO w Warszawie. Za samodiagnostyke i konsultacje z 3 mechanikami zapłaciłem 0.00 PLN (netto) ;) Stanelo na tym, ze ECU nie radzi sobie z odprezonym przez wydech silnikiem i dodatkowa dawką powietrza ze stozka. Najbardziej rozsadnym rozwiazaniem w tym momencie bedzie kupienie piggybacka i odpowiednie wysterowanie paliwka. I teraz tak: SMT6 vs Apexi VAFC

Zalety SMT6 - bardziej rozwojowy
Wady: Cena samego urządzenia + cena strojenia

Zalety Apexi: Cena - 250 dolarów (kolega wraca za 3 tyg z USA), mozna bawic sie samemu
Wady: Mniejsze mozliwosci...

Co o tym sądzicie?

BTW Paweł, AFR mierzylem u Tomsona. Zadzwon do nich, mysle ze koszt to miedzy 30 a 50 PLN, ale strzelam teraz (w Promotorze rok temu pomiar kosztowal 50 PLN)

elmer
30-04-05, 09:45
IMO jakby ECU "sobie nie radzilo" to mialbys za ubogo, a nie za bogato.

typeR
30-04-05, 09:52
IMO jakby ECU "sobie nie radzilo" to mialbys za ubogo, a nie za bogato.

Dlaczego tak sądzisz?

elmer
30-04-05, 11:19
To jest tylko i wylacznie poparte dedukcja i domyslami :)
Po prostu skoro polepszylo sie napelnianie i oproznianie w stosunku do serii, to komputer raczej powinien miec klopoty, zeby dodac paliwa a nie zeby go ujac. Ale to tylko gdybanie.

W sumie, skoro nie ma bledow na komputerze, to znaczy ze wskazania czujnikow nie wyszly poza tolerancje przewidziana przy pisaniu programu. Tak wiec, jesli nie zmienily sie warunki pracy czujnikow (np. miejsce zainstalowania lambdy itp.) to komp raczej powinien sobie radzic dobrze z wieksza iloscia powietrza i lepszym oproznianiem. Dziwne :)

Jakie masz dokladnie mody? Byc moze juz pisales, ale na szybko nie doczytalem.

BTW, jak wyglada badanie AFR? Badales na drodze, czy na hamowni?

LIO
30-04-05, 13:13
jak w Tomsonie, to moge stwierdzic ze raczej napewno na drodze a nie na hamowni, zreszta na hamowni byl juz wczesniej. Mysle ze komp do tego nic nie ma, raczej sprawa z ustawieniem zaplonu i przewodami, swiecami.
Co do kompa to nie sadze, ze przewidujesz jakies wielkie mody w aucie, wiec mysle ze apexi bylby wystarczajacy

ArturVF500
30-04-05, 13:31
jak w Tomsonie, to moge stwierdzic ze raczej napewno na drodze a nie na hamowni, zreszta na hamowni byl juz wczesniej. Mysle ze komp do tego nic nie ma, raczej sprawa z ustawieniem zaplonu i przewodami, swiecami.
Co do kompa to nie sadze, ze przewidujesz jakies wielkie mody w aucie, wiec mysle ze apexi bylby wystarczajacy

a co ma zaplon do afr? jak sa kiepskie swiece czy kable to beda przekroczone normy spalin; jak jest krzywe AFR to problem z iloscia paliwa; moze MAP sensor walniety i podaje dziwne wskazania? - przy WOT tylko na podstawie MAP sensora i map wtryskow jest dobierana ilosc paliwa - gdy jest wolny wydech i dolot, pod MAP sensorem przeplywa wiecej powietrza i komputer slicznie to skoryguje; jest jeszcze jedna mozliwosc - cos z cisnieniem paliwa albo wtryskami

pozdrawiam
Artur

LIO
30-04-05, 13:38
moze MAP sensor walniety i podaje dziwne wskazania?
moze jak by byl walniety MAP sensor to by wywalalo check engine, jak to zwykle bywa przy nim.
Co ma zaplon do afr ?
chyba ma wplyw na spalanie sie mieszanki, tak samo jak swiece i przewody. Nie ma dobrego spalania, przelewa sie waha stad takie niskie Afr.

daniel
30-04-05, 14:00
Własnie wrociłem z pomiaru AFR i wyszły bardzo dziwne rzeczy. Kiedy włącza sie VTEC robi sie sucho - AFR skacze na 13.8 i chwile potem zalewa go i do odcinki AFR oscyluje w okolicach 11.7 - 11.8 :? :| Czy ktos ma jakis pomysł dlaczego tak sie dzieje i w jaki sposob mozna zdiagnozowac przyczynę?

Silnik B16A2 EK4 2000 rok, dolot+kolektor+wydech...

Dzieki

Dlaczego zakładasz z góry, że masz jakąś usterkę?? Trzeba wystroić i będzie ok :mrgreen:

Zmieniając sam dolot, żeby w pełni wykorzystać jego możliwość, można pobawić się strojeniem. Przecież to podstawa. tuning=strojenie