PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny objaw wskażnika temperatury



PMX
08-02-07, 08:21
Na poczatek z racji ze jest to moj pierwszy post na forum - witam wszystkich :aloha:

Ale do rzeczy:
Posiadam Coupe z 94r, D15B7 od tygodnia. Podczas trasy 200km zauwazylem dziwne zachowanie wskaznika temperatury. Mianowicie skacze on od 1/3 skali (ponoc norma) do zera, skoki sa nierowne i nieregularne. Kiedy wskazuje norme (1/3 skali) i dodam gazu potrafi zejsc w tym samym czasie niemal do zera, jesli utrzymam gaz w stalej pozycji powoli sie podniesie choc nie zawsze do polozenia "norma". Zrobilem autem 300km po miescie i na trasie, nie zagotowalo sie, ogrzewanie dziala poprawnie, wlacza sie wentylator, wody nie ubywa, nie ma masla w chlodnicy, wskażnik temp nigdy nie poszedl wyzej niz polowa skali !!

Teraz moze co sprawdilem. A wiec tak, dolny waz od chlodnicy robi sie mocno cieply (nie jest on taki ze go dotknac nie mozna) i po chwili zalacza sie wentylator, czyli niby termostat puszcza, chlodnica nie jest zatkana. Przeczyscilem wtyczke od czujnika temp. WD-40 choc to nic nie pomoglo (dojscie straszne bez zdejmowania rozdzielacza).

Czy jest mozliwe ze czujnik i wskaznik temp. reaguje tak szybko ze dodajac gazu pompa tloczy chlodniejsza wode z chlodnicy i czujnik od razu to wykrywa? nie spotkalem sie z czyms takim w innych autach.

Prosze doradzcie cos bo jestem troche uczulony na uklady chlodzenia z powodu wczesniejszych problemow z innym autem.

PS. Hondzia oczywiscie zostanie przedstawiona na forum, niebawem ;) poki co sprawa chlodzenia ma priorytet.
Pozdrawiam

tomiek
08-02-07, 08:34
Kilka pięter niżej jest ten sam temat: http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=23553&start=0 Może tam znajdziesz część odpowiedzi na swoje pytania.
Podejrzewam termostat.

PMX
08-02-07, 08:52
Dzieki Tomiek, czytalem ten post juz wczesniej. Sytuacja tam opisywana jest troche inna i chcialbym sie upewnic. Jednak moze dzis jeszcze wymienie termostat bo tez wydaje mi sie ze to jego wina moze by, tymbardziej ze na jego obudowie nie widac sladow aby ktos tam zagladam a auto ma licznikowo 120tys wiec juz pora go zmienic.

Dziwi mnie fakt ze wskaznik tak szybko reaguje, w ciagu 2s potrafi zejsc do zera takimi nierownymi skokami.

wieshaq
08-02-07, 10:14
wymien ten termostat bo to nie jest duzy koszt... pozniej obserwuj bo moze to byc tez czujnik. ciezko tu cos madrego wymyslec a jest zaledwie kilka skladnikow w ukladzie chlodzenia. pozostaje wiec metoda eliminacji

PMX
08-02-07, 16:00
Troche wam jeszcze pomarudze. Postanowilem jednak sprawdzic najpierw ten czujnik a to z racji tego, ze termostat wydaje sie byc OK, puszcza wode na chlodnice dopiero po zagrzaniu silnika. Poza tym w mojej okolicy termostaty kosztuja 60-80zl (vernet) i w dodatku trzeba czekac.

Pytanko do Was, czy jest jakis sposob sprawdzenia tego czujnika?? Nie widze tylko zwiazku dlaczego wskazania temp szwankuja glownie przy zwiekszaniu obrotow, cos z elektryka?? gdzie szukac przyczyny?? Wtyczka czujnika przeczyszczona.


Aaaaa i jeszcze jedna sprawa, czy wskaznikiem temp steruje ECU?? pytam bo jak kupilem auto nie zwrocilem uwagi ze jest przepalony bezpiecznik od radia, przejechalem na przepalonym jakies 170km, wlozylem wlasciwy bezp i pozniej dopiero dowiedzialem sie ze to bezp od resetu ECU, a wiec nie mialem przeprowadzonej procedury nauczania po resecie. Czy to moze miec jakis wplyw??

---------------------EDIT

Problem rozwiazany!!
Jednak dobrze ze nie wymienialem termostatu, piszac ze odlaczalem i czyscilem styki czujnika w rzeczywistosci okazalo sie ze to nie ten czujnik, czyscilem styki czujnika ktory w manualu zwie sie TW sensor, a czujnik temperatury jest za nim, i przylaczony do niego jest jeden przewod. Pokapowalem sie gdy po odlaczeniu owego TW sensora sytuacja sie nie zmienila. Jak to dobrze od czasu do czasu zmusic sie do zagladniecia do instrukcji. Styk czujnika temp byl zupelnie luzny (wtyk bananowy) teraz temp stoi rowniutko przed polowa i ani drgnie.

Dziekuje wszystkim za zainteresowanie i za pomoc.
temat uwazam za zamkniety

Lcfr
08-02-07, 23:43
---------------------EDIT

Problem rozwiazany!!
Jednak dobrze ze nie wymienialem termostatu, piszac ze odlaczalem i czyscilem styki czujnika w rzeczywistosci okazalo sie ze to nie ten czujnik, czyscilem styki czujnika ktory w manualu zwie sie TW sensor, a czujnik temperatury jest za nim, i przylaczony do niego jest jeden przewod. Pokapowalem sie gdy po odlaczeniu owego TW sensora sytuacja sie nie zmienila. Jak to dobrze od czasu do czasu zmusic sie do zagladniecia do instrukcji. Styk czujnika temp byl zupelnie luzny (wtyk bananowy) teraz temp stoi rowniutko przed polowa i ani drgnie.

Dziekuje wszystkim za zainteresowanie i za pomoc.
temat uwazam za zamkniety

i to bardzo cieszy..
- ze rozwiazałes problem;
- ze o tym na dodatek napisałes (wiekszosc zapomina)
- ze jest to jedna z "mniej popularnych" przyczyn wariowania wskaznika i Twój opis pomoze kazdemu z nas...
Topica nie zamykam- ktos moze miec jakies pytania...

okayplayer
09-02-07, 12:50
PMX, ja mam podobną sytuację że nie przekracza mi normy ale dziwnie podnosi się wskazówka i opada pomimo ze jeżdże na rozgrzanym silniku np od godziny więc może to ten sam problem - czy mógby mi ktoś wytłumaczyc gdzie mam szukać tego czujnika>?

PMX
09-02-07, 16:13
Patrzysz na rozdzielacz zaplonowy (lewa strona glowicy, taki czarny plastik z kablami do swiec) Centralnie pod nim bedziesz mial wtyczke z 2 kablami, to wspomniany przeze mnie "TW sensor", czyjnik temp jest za nim (w strone kabiny) od przodu go nie widac, trzeba od strony kolektora ssacego patrzec. U mnie to byla taka czarna wtyczka z zolto-czarnym kablem( do czujnika temp wchodzi tylko jeden kabel). Jest to zwykly wtyk bananowy, u mnie pomoglo zagiecie go kombinerkami i ponowne osadzenie na czujniku.

Powodzenia

okayplayer
10-02-07, 12:07
Bardzo dziekuje Ci za podpowiedź sprawdzę sobie i dam znać a po za tym sprawdzę jeszcze termostat bo coś tak czuję że trzeba go wymienić w poprzedniej Hani też musiałem bo się przegrzewał.

Czy muszę spuszczać płyn przy wymianie termostatu czy tylko wymienić i ewetulnie dolać i sam się odpowietrzyć?

tomiek
10-02-07, 12:59
Czy muszę spuszczać płyn przy wymianie termostatu czy tylko wymienić i ewetulnie dolać i sam się odpowietrzyć?
Musisz spuścić płyn niestety. Potem uzupełniasz, odpowietrzasz i jedziesz :)
Przy okazji wymiany termostatu zrobiłem fotki dla potomnych. Może komuś się przydadzą...

http://img145.imageshack.us/img145/8724/termostat01yp9.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=termostat01yp9.jpg)http://img145.imageshack.us/img145/5347/termostat02pg1.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=termostat02pg1.jpg)

PMX
10-02-07, 16:56
Bardzo dziekuje Ci za podpowiedź sprawdzę sobie i dam znać a po za tym sprawdzę jeszcze termostat bo coś tak czuję że trzeba go wymienić w poprzedniej Hani też musiałem bo się przegrzewał.


Ja bym radzil najpierw zalatwic sprawe z poprawnym wskazywaniem przez czujnik, dopiero wtedy bedziesz mial jasna sytuacje co do poprawnosci dzialania termostatu. Tez chcialem termostat wymieniac ale stwierdzilem ze to bezsens skoro temperatura stoi w miejscu na gnot. Niepotrzebny wydatek i robota ;)

marko46
28-04-08, 22:02
krotkie pytanie do tematu-gdzie szkac tego czujnika w b serii?? bo mam to samo jak sie okazuje ale chyba sobie nie radze z szukaniem... :speszony:

CIV85
29-04-08, 15:14
zalecam wymiane termostatu koszt okolo 30zl moze nawet nie a 95% ze to to jak nie 100%