PDA

Zobacz pełną wersję : termostat krok po kroku



jacusb
03-02-07, 15:38
Witam, chciałbym wymienić termostat we własnym zakresie i mam kilka pytań jak to dokładnie zrobić:

1. Czy odłączać kable które są podłączone do termostatu (czy to się wyciąga czy są tam jakieś zatrzaski - jest tam b.ciasno i niestety nie widziałem, a nie chcę czegoś połamać)?

2. Czy koniecznie spuszczać płyn chłodniczy, jeżeli nie, to czy zdejmować najpierw wąż czy od razu rozkręcać.

2a. Na wężu jest zacisk, czy można go użyć drugi raz czy w jego miejsce włożyć taką opaskę zaciskową ze śrubką?

3.W wężu jest trochę płynu, czy ten płyn może sobie tak poprostu wylecieć czy też raczje nie powinno się zachlapać innych części.

4. Ad.1. czy płyn chłodniczy który się wyleje nie zaszkodzi złączkom z tych kabli?

5. Czy brać się za to mając małą wiedzę o mechanice (byłaby to pierwsza moja taka naprawa)?

tomiek
03-02-07, 18:35
Cześć.
Jutro robię tou siebie, ale jak widzę nie ta generacja.
Postaram się mimo to odpowiedzieć na Twoje pytania.
ad 1. Możesz odłączyć ale nie musisz. Wtyczki powinny mieć zatrzaski.
ad 2. Jak nie spuścisz płynu to on sam się spuści po rozkręceniu obudowy termostatu. Wybieraj!
ad 2a. Zacisk mozna użyć drugi raz. Mam wrażenie, że nawet taki druciany zacisk jest lepszy od opaski zaciskowej ze śrubą.
ad 3. Staraj się pracować czysto. Podłóż jakiś zbiorniczek i zlej resztki płynu z węża
ad 4. Jak zalejesz układ elektryczny, to kto wie...
ad 5. Pomyśl dwa razy zanim weźmiesz się do roboty. Może poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego...
Pamiętaj, że jeszcze musisz napełnić układ chłodzenia płynem, co się wiąże z odpowietrzeniem przewodów i chłodnicy (w każdym razie w V genie tak jest) Jak to zrobisz źle to masz dodatkową naprawę uszczelki pod głowicą...
Nie to, że Ci odradzam...

jacusb
03-02-07, 23:16
ad 2. Jak nie spuścisz płynu to on sam się spuści po rozkręceniu obudowy termostatu. Wybieraj!
Ale z tego węża i tak wszystkiego nie spuszczę i rozleje się po rozkręceniu termostatu?

ad 3. Staraj się pracować czysto. Podłóż jakiś zbiorniczek i zlej resztki płynu z węża
W tym moja wątpliwość. jak wyjmę wąż z termostatu to i tak się rozleje trochę na części w pobliżu. Więc czy jest sens spuszczać cały płyn wcześniej?

Czy odpowietrzenie w domowych warunkach polega na pracy silnika aż chłodnica zacznie wypluwać płyn. Czy to wystarczy?

tomiek
03-02-07, 23:33
Czy odpowietrzenie w domowych warunkach polega na pracy silnika aż chłodnica zacznie wypluwać płyn. Czy to wystarczy?
W V genie nie wystarczy. Nie wiem jak u Ciebie. Nie wiem jaki masz silnik, nie napisałeś nic w swoim profilu. Takie informacje pomagają. Może ktoś, kto zna VI gena mógłby Ci pomóc...
Powinieneś odpowietrzyć układ odpowietrznikiem. Tyle. Zrobisz źle - walnie Ci uszczelka pod głowicą.
Może nie rób tego sam...
Mam propozycję: oddaj samochód na jeden dzień do warsztatu i wszystko Ci zrobią za 100 zł.

Lcfr
04-02-07, 16:15
generalnie.. jezeli jakos sobie radzisz z technika to ze zmiana termostatu nie ma zadnej filozofi...

pomocne linki:
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=10517&highlight=termostat
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=21959&highlight=termostat
http://www.civicklub.pl/fi/viewtopic.php?t=23228&highlight=termostat
do tego wpisz w szukajkie: "wymiana termostatu" i bedziesz wiedzial wszystko
i temat odpowietrzania w 5 genie jak sie normalnie zaleje plyn mozna olac bo samo sie odpowietrzy...

jezeli jednak sobie mniej radzisz (zaczynasz) to:


Mam propozycję: oddaj samochód na jeden dzień do warsztatu i wszystko Ci zrobią za 100 zł.
i bedzie po problemie