PDA

Zobacz pełną wersję : Wali olejem po tylnej klapie

the-one
23-01-07, 12:40
Po przezuceniu sie na olej mineralny 15W40 Mobil Multigrade spalanie oleju wynioslo cos kolo 1L na 1800-2000 km (dolewki robie Castrolem Magnateciem 15W40), wczesniej na polsyntetyku = 1L na 1000km. Zauwazylem tez juz od kilku tysiecy km ze na tylnej klapie oraz szybie ze mam plamki oleju. Niektore wygladaja tak jakby to byla sadza ale to napewno pozostalosci po oleju. Hmmm auto moc ma i ladnie ciagnie, czy takie zjawisko od razu narzuca wymiane pierscieni, czy moze zabawic sie w plukanke (STP Engine Flush) ponoc pomaga czytajac niektore tematy na forum. W przyszlym miesiacu mialem w planach przerobke na b7 lub d16z6 ale wkurzaja mnie te powstajace plamki i zuzycie oleju wiec moze najpiew remont?

W chwili obecnej nie stwierdzam zadnych wyciekow a spalanie oleju wzrasta. Nie ma za mna zadnych czarnych czy niebieskich chmur.

Co polecacie?

adamu123
23-01-07, 13:19
Witam
Nie jestem pewien ale poziom oleju na bagnecie powinien być w połowie lub 3/4
a jeśli jest ful to silnik go wyżuca.
pozdro ! :hinczyk:

Wallia
23-01-07, 13:23
Wykrwawia się przez wydech? Remont silnika zrób. I żadnego mobila bo w środku jest polski lotos. Zawsze to pisałem że z mineralnych jest najlepszy żółty shell ten z czymś tam myjącym active cleaner jakoś tak.

A to z tym że jak jest na full oleju to silnik go wyrzuca do 3/4 poziomu to absurd.

the-one
23-01-07, 13:33
Witam
Nie jestem pewien ale poziom oleju na bagnecie powinien być w połowie lub 3/4
a jeśli jest ful to silnik go wyżuca.
pozdro ! :hinczyk:

Zawsze staram sie dolewac tak zeby na bagneciku poziom nie przekraczal polowy skali.

sodaone
23-01-07, 13:39
A to z tym że jak jest na full oleju to silnik go wyrzuca do 3/4 poziomu to absurd.

Im większy poziom oleju tym większe cisnienie w układzie. Oczywiście,że może wyrzucać jesli poziom oleju jest zbyt wysoki.

the-one
23-01-07, 14:21
Jeszcze jedna sprawa. Pewnego ranka dolewalem ubytki oleju przed dluga trasa i zamknalem klape. Wyjezdzajac z garazu zjezdzajac ze stopnia uslyszalem ze cos puknelo w okolicy silnika a ze ciemno bylo wiec wjechalem spowrotem do srodka zeby w oswietleniu zobaczyc co sie stalo. Okazalo sie ze nie zakrecilem korka od pokrywy zaworow :angel: a z otworu wywalalo olej poniewaz nie zgasilem silnika. Gadajac z podworkowym "fachmenem" oznajmial mi ze tak nie powinno wywalac oleju. Czy to prawda a moze to pomoze w ocenie stanu silnika?

Moze po prostu za duzo oleju dolewam i zle mi pokazuje stan oleju, mam w garazu troszke nie rowna powiezchnie tzn jak spuszcze z recznego to autko powoli cofa sie, ale lejac olej biore na to poprawke lejac pare mm ponizej polowy skali.

Cairo
23-01-07, 14:53
z tym wywalaniem to zależy od silnika, w hondach olej wywala i tak ma być.
Chyab wien dlaczego tak jest ale nie bede pisał zeby sie przypadkiem nie zblaźnić :D

adamu123
23-01-07, 15:42
Sorki ale jak w moim d15b2 odkręce korek i widać klawiature to jak ma nie wywalać oleju? zwłaszcza na zimnym silniku kiedy obroty są 1500

prz3mo
23-01-07, 18:08
Te czarne kropki to wcale nie musi byc olej, tylko sadza zmieszana z wodą...
U mnie np. jak pada deszcz i leje sie na koncowke tłumika to sadza z wodą tworza brudne kropki na zderzaku... Jak jest bezdeszczowo to nie mam takich kropek.

Zreszta zrob sobie test, posmigaj chwile az silnik sie nagrzeje do optymalnej temp. Potem przyłóz do tłumika reke (albo białą kartke) i zobaczysz czy rzeczywiscie "rzyga" olejem...

Vex
23-01-07, 18:12
Co do wywalanego oleju przyloz reke do rury wydechowej na wolnych obrotach i zobacz czy na reku bedziesz mial dziesiatki drobniutkich czarnych plamek. Wtedy bedziesz mial pewnosc.

the-one
23-01-07, 18:54
Co do wywalanego oleju przyloz reke do rury wydechowej na wolnych obrotach i zobacz czy na reku bedziesz mial dziesiatki drobniutkich czarnych plamek. Wtedy bedziesz mial pewnosc.

Przy kupnie auta robilem cos takiego na rozgrzanym silniku przykladajac do wudechu biala szmatke a kolega wkrecal silnik na obroty do okolic 6000 rpm i nie bylo zadnych plam. Hmmm jutro powtorze ten manewr zeby wiedziec co sie dzieje.

Vex
24-01-07, 00:24
Sprawdz najpierw na zimnym silniku. Jesli samochod byl fabrycznie z katem, ktory zostal wywalony to "czarne" z rury wydechowej bedzie "okopcalo".

sailence
24-01-07, 01:16
tylko na zimnym nie pałuj go do 6tys obr!

the-one
24-01-07, 08:38

zawsze jak odpalam zimne auto to zostawiam je na luzie zeby sobie pochodzilo z dwie minuty. Pozniej nie przekraczam 3500 rpm do poki nie osiagnie odpowiedniej temperatury. Kiedy silnik jest prawidlowo nagrzany? Gdy wskazowka chlodniy dochodzi do polowy skali to silniczek juz jest dobrze rozgrzany?

Piotrek Klag
24-01-07, 09:21

zawsze jak odpalam zimne auto to zostawiam je na luzie zeby sobie pochodzilo z dwie minuty.
a to ponoc akurtat dobry pomysł nie jest bo auto sie nierównomiernie nagrzewa - trzeba odpalac i jechac - taka jest nowa szkoła....

Co do plam - może masz nieszczelną odme - albo jakis niby filterek założony w miejsce seryjnego weża? i Ci wywala z niej - to bysie zgadzało z opisem mniej więcej....

Vex
24-01-07, 10:38
Co do plam - może masz nieszczelną odme - albo jakis niby filterek założony w miejsce seryjnego weża? i Ci wywala z niej - to bysie zgadzało z opisem mniej więcej....

Z niby filterka na tylnia klape ? :) to by naprawde musial miec cisnienie strzalu :)

Co do zimnych obrotow to oczywiscie mialem na mysli obroty biegu jalowego na ssaniu. Kiedys zauwazylem ze to jest bardziej "kropkowate" wlasnie zaraz po uruchomieniu silnika.

the-one
24-01-07, 10:47

zawsze jak odpalam zimne auto to zostawiam je na luzie zeby sobie pochodzilo z dwie minuty.
a to ponoc akurtat dobry pomysł nie jest bo auto sie nierównomiernie nagrzewa - trzeba odpalac i jechac - taka jest nowa szkoła....

Aaaaa zapomnialem dodac maly szczegol koncowy tlumik mam zmieniony na dwie dosc duzej srednicy (7cm) rury na zewnatrz a gdzies 3-4 cm od krawedzi w glab rur sa mniejsze okolo 3cm srednicy. Moze to tez byc wina duzego wydechu?

Piotrek Klag
24-01-07, 12:42

Z niby filterka na tylnia klape ? :) to by naprawde musial miec cisnienie strzalu :)

a przepraszam nie zaskoczyłem - myślałem że klapa z przodu :D - sory za zamieszanie.

Efyr
24-01-07, 13:09
Podkleje się:
Można do silnika zalanego półsyntetykiem (Castrol 15W40 Magnatec) dolewać pełnego syntetyka (już troche przejeżdzonego), albo półsyntetyka innem firmy?

Chodzi o okres tak kilku tygodni - by przeczekać mocniejszą zimę do remontu.

TENCIO
24-01-07, 13:27
z tym przejezdzonym to se daj spokoj, chyba ze sytuacja awaryjna tzn olej ponizej min w trasie. co do dolewania innego polsyntetyka to ok, ale na dluzsza mete nie nalezy tak robic.popatrz na klase jakosci

the-one
24-01-07, 13:29
Podkleje się:
Można do silnika zalanego półsyntetykiem (Castrol 15W40 Magnatec) dolewać pełnego syntetyka (już troche przejeżdzonego), albo półsyntetyka innem firmy?

Chodzi o okres tak kilku tygodni - by przeczekać mocniejszą zimę do remontu.

Polsyntetyk i syntetyk maja rozna gestosc wiec raczej nie powinno sie takiego zabiegu robic, ktos kiedys powiedzial ze wtedy te oleje sie scinaja. Jezeli do polsyntetyka bedziesz dolewal inny olej polsyntetyczny o tych samych wlasciwosciach to nie ma sie czego obawiac.

Można do silnika zalanego półsyntetykiem (Castrol 15W40 Magnatec) dolewać pełnego syntetyka

15W40 to olej mineralny.

[ Dodano: Sro 24 Sty, 2007 ]

odpalac i jechac ? hmmm... nawet w mrozy z rana?

Efyr
24-01-07, 16:13
15W40 to olej mineralny.

Ech, pewnie to 10W40 jest, bo na pewno półsyntetyk.

ariadna111
25-01-07, 00:56
Z tymi czarnymi kropkami to mam to samo u siebie (D15b2). Z tym, że wydaje mi się iż to jest sadza a nie olej (chociaż różne myśli miałam, ale sprawdzałam i nie jest to maź tylko takie właśnie jak sadza). Jak pociągnę ją zwłaszcza na wyższych obrotach to później na zderzaku i klapie mam czarne kropeczki. Czy może mieć na to jakiś wpływ końcowy tłumik, zapchany katalizator, stożek ? Nie wiem gdzie szukać przyczyn tych czarnych drobinek. Obecnie śmigam na Mobilu S, za jakiś czas planuję wymianę oleju (na Motul'a 15w50) i płukanie przed wymianą, tylko czy to (płukanie) nie pogorszy sytuacji?

Feniks
25-01-07, 10:13
co do chlapania spod korka oleju to raczej nie powinno chlapac na wolnych obrotach, po odkreceniu powinien byc leciutki przedmuch, jesli chlapie ostro to remon niestety murowany. pamietam jak raz przejechalem 100 km autostrada bez korka:) lezal sobie na oslonie zaworowej i nawet nie spadl no fakt wtedy mialo prawo chlapac i jakas setke mi wyuchlapalo. co do mieszania oleju to nie za dobry pomysl poprostu lepiej uzywac jednego i tyle. ale jakiekolwiek dolewki nie powinny zaszkodzic silnikowi, jak wiadomo pulsyntetyk jest mieszanina full synt i minerala w odpowiednich proporcjach. natomiast przejezdzonego oleju to juz wogle nie polecam wlewac. pozdrawiam

bartol
25-01-07, 11:23
co do chlapania spod korka oleju to raczej nie powinno chlapac na wolnych obrotach,

sam obracajacy sie walek rozrzadu bedzie Ci lekko chlapal

hosi
25-01-07, 18:37
Co do chlapania przez wlew oleju to zawsze bedzie, obojetnie przy jakich obrotach.
Nie ma po prostu zadnej oslonki miedzy klawa a pokrywa (tak jak np. w Golfach MKII).

adamu123
27-01-07, 12:52
Bardzo bym się zmartwił gdyby mi olej nie chlapał przez wlew ,to by oznaczało że mam zapchane kanały smarownicze klawy.